Kto jest gospodarzem MŚ 2026?

  • 17 czerwca 2025

Kolejne mistrzostwa świata w piłce nożnej odbędą się w Ameryce Północnej. Dokładniej rzecz ujmując, będą gościć w Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz Kanadzie. Jak poruszać się po tych trzech krajach? Co można powiedzieć o trójce gospodarzy World Cup 2026, gdzie rozegrają się wszystkie mecze? Oto pigułka informacyjna!

Gospodarz MŚ 2026

Mistrzostwa świata w 2026 roku będą wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze, odbędą się w nowym formacie, a rywalizować będzie 48 reprezentacji, a nie jak dotychczas – 32. To wymusi większą liczbę meczów oraz stadionów. Dodatkowo jeszcze nigdy przedtem piłka nożna nie widziała mundialu, który odbywałby się w trzech krajach. Po raz pierwszy w historii więc mistrzostwa świata odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, a także Kanadzie. Wcześniej tylko raz więcej niż jedno państwo organizowało MŚ, a miało to miejsce w 2002 roku w Korei Południowej oraz Japonii.

Co więcej, kolejne mistrzostwa świata w piłce nożnej ponownie będą szczególne, bo znowu zorganizują je trzy państwa, ale… na różnych kontynentach – Portugalia i Hiszpania są z Europy, z kolei Maroko z Afryki. Natomiast pierwsze trzy mecze wybrane drużyny rozegrają w Ameryce Południowej. Warto też wspomnieć, że Marokańczycy byli konkurentem tria Stany Zjednoczone, Meksyk, Kanada w walce o bycie gospodarzem MŚ 2026 – ale przegrali wyraźnie.

Miasta i stadiony mistrzostwa świata 2026

Kwestia miast gospodarzy na MŚ 2026 była palącym tematem. Trzy kraje organizujące (po raz pierwszy w historii) mecze 48 reprezentacji to jeszcze większy wysiłek logistyczny. Pierwotnie zgłoszono 50 stadionów w 44 miastach, potem wzięto pod uwagę 24 obiektów w 23 miastach, aż koniec końców zdecydowano się na 16 stadionów w 16 miastach. Mecze rozegrane zostaną w:

  • Estadio Azteca (Mexico City)
  • MetLife Stadium (Nowy Jork, USA)
  • AT&T Stadium (Dallas, USA)
  • Arrowhead Stadium (Kansas City, USA)
  • NRG Stadium (Houston, USA)
  • Mercedes-Benz Stadium (Atlanta, USA)
  • SoFi Stadium (Los Angeles, USA)
  • Lincoln Financial Field (Filadelfia, USA)
  • Lumen Field (Seattle, USA)
  • Levi’s Stadium (San Francisco Bay Area, USA)
  • Gillette Stadium (Boston, USA)
  • Hard Rock Stadium (Miami, USA)
  • BC Place (Vancouver, Kanada)
  • BMO Field (Toronto, Kanada)
  • Estadia BBVA (Monterrey, Meksyk)
  • Estadio Akron (Guadalajara, Meksyk)

Jak więc łatwo dostrzec, mundial będzie koncentrował się na Stanach Zjednoczonych. Od ćwierćfinału wszystkie mecze będą odbywać się w USA, a już w 1/8 finału sześć drużyn będzie się cieszyć z awansu na arenach w Stanach! Należy jednak zaznaczyć, że trzy drużyny gospodarzy w fazie grupowej będą grały tylko u siebie. Mecz otwarcia zaplanowano z kolei na słynnym Estadio Azteca w Mexico City w Meksyku.

Bazy noclegowe Mundial 2026

Kibiców, którzy będą chcieli udać się na mecze mistrzostw świata w 2026 roku, na długo przed startem powinna zainteresować kwestia noclegowa. Problemem tego turnieju będzie jego wielkość i to, że lokalizacje miast gospodarzy są od siebie wyraźnie oddalone. Większość meczów odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, ale jeśli ktoś będzie chciał obejrzeć spotkanie wybranej reprezentacji, nie wie, gdzie będzie musiał się udać. To okaże się dopiero po losowaniu 12 grup. Na wiele miesięcy zanim zacznie się turniej nie wiadomo, czy reprezentacja Polski w ogóle na niego awansuje – a co dopiero gdzie zagra.

W przypadku każdych mistrzostw świata kibice muszą mierzyć się z problemem wysokich cen noclegów. Wiadomo, że miasta gospodarzy będą śrubować ceny, dlatego czasami trzeba pójść na ustępstwa i np. wybrać miejsce do spania położone nieco dalej, przykładowo w sąsiedniej miejscowości. Dla zobrazowania pewnej kwestii, Metlife Stadium położony jest w East Rutherford w stanie New Jersey, ale w praktyce jest zaliczany do zasięgu Nowego Jorku (leży po drugiej stronie rzeki). Wokół są dziesiątki mieścin, w których będzie można zatrzymać się taniej niż w NY. Przy wyborze miejsca do spania kluczowa jest nie tylko cena, ale także połączenia komunikacyjne z innymi miejscami docelowymi. Pytanie też brzmi, czy ktoś będzie chciał zwiedzić coś dodatkowego.

Ile kosztują noclegi w Stanach Zjednoczonych? Tańsze hostele to często koszt co najmniej 80 dolarów za noc, podczas gdy przeciętne hotele to 200-400 dolarów. W Kanadzie kwoty są nieznacznie niższe, a najniższe są w Meksyku, zajmującym trzecie miejsce w zestawieniu cenowym. Za hostel zapłaci się tam 30-60 dolarów, a za hotel – do 200. Problem rzecz jasna w tym, że mecze każdej grupy będą odbywać się w USA, ale nie każdej grupy w Meksyku czy Kanadzie. Turniej niby odbywa się w trzech krajach, ale w praktyce to mundial Stanów Zjednoczonych.

Jak będzie wyglądała logistyka?

Katar, gdzie drużyny rywalizowały na MŚ 2022, to państwo o wielkości województwa świętokrzyskiego, z kolei USA to kraj wielkości całej Europy. Siłą rzeczy podróżowanie od stadionu do stadionu, od Kansas City do Los Angeles, od Hard Rock Stadium do SoFi Stadium czy Metlife Stadium będzie problematyczne. Stany Zjednoczone to kraj, który ma średnio rozwiniętą komunikację publiczną, a jest stricte samochodowy (albo samolotowy, co zrozumiałe). Odległości są wielkie, a to będzie generować koszty. Prezydent FIFA Gianni Infantino obiecał co prawda, że na MŚ 2026 logistyka nie będzie problemem, ale jeszcze nie wiadomo, jak to zostanie zorganizowanie. Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku na pewno będzie kosztowne i trzeba to sobie uświadomić. A oprócz tego będzie czasochłonne. Podróżowanie stopem czy taksówkami nie wchodzi w grę, no chyba że w obrębie danego miasta czy stanu.

Jak zorganizować wyjazd na Mundial 2026?

Aby oglądać turniej mistrzowski na żywo, wymagany jest spory wysiłek organizacyjny i logistyczny. Trzeba poznać specyfikę transportową, zarówno jeśli chodzi o pierwsze, drugie i trzecie miejsce goszczące MŚ 2026. Piłka nożna oczywiście łączy ludzi i wyzwala dodatkową serdeczność, ale lepiej liczyć przede wszystkim na siebie. Mecz otwarcia odbędzie się 11 czerwca 2026 na Estadio Azteca, finał – 19 lipca 2026 na MetLife Stadium w stanie New Jersey, a pomiędzy mecze zagoszczą m.in. w Los Angeles, San Francisco Bay Area, Houston czy Dallas. Mecz o brązowy medal reprezentacje, które przegrały półfinał, zagrają na Hard Rock Stadium w Miami Gardens. Nie po raz pierwszy jednak ta część świata ugości mundial. Najlepsze reprezentacje świata witały już w Stanach Zjednoczonych w 1994, a w Meksyku w 1970 i 1986 roku. Jeśli ktoś był wtedy na turnieju, może wykorzystać zebrane doświadczenie. A jeśli nie był, może skorzystać na doświadczeniu innych.

Chcąc oglądać mecze drużyn reprezentacyjnych na prestiżowym turnieju w USA, Kanadzie, Meksyku, który organizuje FIFA, należy wziąć sobie do serca m.in.:

  • by być na bieżąco z procesem sprzedaży biletów, które odbędą się tylko na oficjalnej stronie FIFA
  • by przyszykować odpowiedni budżet na wyjazd. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych, a wręcz kilkunastu tysięcy złotych w zależności od potrzeb, możliwości i rozrzutności.
  • by regularnie sprawdzać loty do Ameryki, licząc na promocje i okazje
  • by rezerwować nocleg w miastach gospodarzy, gdzie odbywają się mecze (lub gdzieś w pobliżu), z odpowiednim wyprzedzeniem, by było taniej
  • by pamiętać o formalnościach: wizy, paszport, ubezpieczenie, wymogi prawne danego państwa
  • by zapoznać się z systemem transportowym w danym miejscu

Mistrzostwa świata to wielki turniej. Wyjazd na niego to nie tylko mecze i oglądanie ulubionej drużyny, a wakacje pełną gębą. Trzeba więc zapewnić sobie wszystko, co podczas standardowego wyjazdu zagranicę.