Kiedy i gdzie odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2024 roku?

 • 18 marca 2024

Najważniejsza impreza piłkarska na Starym Kontynencie zbliża się wielkimi krokami. W połowie roku najlepsze reprezentacje Europy przystąpią do rywalizacji i powalczą o prestiżowe trofeum. Łącznie w zmaganiach będą brały udział 24 drużyny narodowe! Kiedy i gdzie EURO 2024? Zostań z nami, aby poznać najważniejsze informacje oraz zespoły, które powalczą o mistrzostwo Europy!

Baraże ME: kiedy gra mecze Polska?

Eliminacje mistrzostw Europy nie potoczyły się po myśli reprezentacji Polski. Już w trakcie kwalifikacji do EURO 2024 Polski Związek Piłki Nożnej ze względu na słabe wyniki musiał dokonać zmiany na stanowisku selekcjonera reprezentacji narodowej. Na trzy kolejki przed zakończeniem eliminacji, Portugalczyka Fernando Santosa zastąpił Michał Probierz. Przed nowym trenerem prezes PZPN postawił jeden główny cel, a więc awans na turniej finałowy w Niemczech.

Choć biało-czerwoni mieli jeszcze wszystko we własnych rękach, a bezpośredni awans na EURO był cały czas możliwy, to ostatecznie ta sztuka reprezentantom Polski się nie udała. Polacy wygrali z Wyspami Owczymi i tylko zremisowali z Mołdawią i Czechami na PGE Narodowym i ostatecznie zajęli trzecie miejsce w grupie E. Taka lokata oraz dobre wyniki w Lidze Narodów UEFA 2022/2023 sprawiły, że Polska zagwarantowała sobie udział w barażach o EURO 2024. Polska trafiła do ścieżki barażowej A. W półfinale baraży biało-czerwoni podejmą przed własną publicznością Estonię. Pojedynek odbędzie się w czwartek 21 marca o godzinie 20:45 i zostanie rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie. W przypadku zwycięstwa i awansu, podopieczni trenera Michała Probierza będą mieli nieco trudniejsze zadanie. Po pierwsze finał baraży EURO 2024 rozegrają na wyjeździe, a po drugie ich rywalem będzie zwycięzca meczu Walia – Finlandia. To spotkanie zostało zaplanowane na wtorek 26 marca.

Polacy cały czas mają szansę na awans na turniej finałowy mistrzostw Europy 2024. Tak naprawdę dzielą ich od tego dwa zwycięskie spotkania. Czy Polska pojedzie na EURO 2024? Tego dowiemy się pod koniec marca!

Terminarz Euro 2024

Mistrzostwa Europy 2024 rozpoczną się 14 czerwca 2024 (mecz otwarcia EURO Niemcy – Szkocja) i potrwają do 14 lipca (wielki finał). W tym roku gospodarzem EURO będą nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. Na przełomie czerwca i lipca najlepsze reprezentacje Europy przyjadą do Niemiec, aby stoczyć walkę o puchar Europy. W trakcie zmagań rozegranych zostanie 51 meczów piłki nożnej, które wyłonią najlepszą drużynę narodową na Starym Kontynencie.

Mistrzostwa Europy 2024 odbędą się w formacie analogicznym do tego, który obowiązywał na poprzednich turniejach finałowych. EURO 2024 zostało podzielone na dwie fazy, a więc fazę grupową i fazę pucharową. W tej pierwszej udział wezmą 24 drużyny narodowe, które rozlosowane zostały do sześciu grup – po cztery zespoły w każdej. Rozegrają one ze sobą po jednym meczu, a najlepsze zespoły awansują do dalszej fazy rozgrywek. Warto podkreślić, że do 1/8 finału awansują wszyscy zwycięzcy grup, wszystkie drużyny z drugich miejsc i cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc.

W grudniu 2023 roku w Hamburgu odbyło się losowanie fazy grupowej EURO 2024. Eksperci piłki nożnej zgodnie twierdzą, że na zbliżających się mistrzostwach Europy grupa B i grupa D mogą zostać porównane do tak zwanej grupy śmierci. Jeżeli reprezentacja Polski awansuje na turniej finałowy, to zmierzy się z Francją, Holandią i Austrią.

Podział na grupy EURO 2024:

Grupa A: Niemcy, Szkocja, Węgry, Szwajcaria;
Grupa B: Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Albania;
Grupa C: Słowenia, Dania, Serbia, Anglia;
Grupa D: zwycięzca baraży A (Polska, Estonia, Walia lub Finlandia), Holandia, Austria, Francja;
Grupa E: Belgia, Słowacja, Rumunia, zwycięzca baraży B (Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Izrael lub Islandia);
Grupa F: Turcja, zwycięzca baraży C (Gruzja, Luksemburg, Grecja lub Kazachstan), Portugalia, Czechy.

Gdzie będzie Euro 2024?

Gospodarzem mistrzostw Europy w 2024 roku będą Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi turniej finałowy EURO zorganizują po raz trzeci w historii. Poprzednio gościli reprezentacje narodowe w 1988 roku, natomiast w 2020 roku cztery spotkania odbyły się w Monachium. Warto podkreślić, że Niemcy mają w CV także organizację mistrzostw świata w 2006 roku, a więc 18 lat temu.

UEFA Euro 2024 – stadiony, miasta-gospodarze i format rozgrywek

Mistrzostwa Europy UEFA to turniej wielkie rangi. Tym bardziej że wezmą w nich udział 24 reprezentacje narodowe. Gospodarz turnieju musi być gotowy na przyjęcie zarówno dużej liczby sportowców, jak i kibiców. Niemcy w 2006 roku udowodnili, że ich infrastruktura sportowa jest bardzo dobra, a na przestrzeni lat dodatkowo zrobili progres w tym segmencie. Mecze EURO 2024 odbędą się na dziesięciu niemieckich stadionach w dziesięciu różnych miastach. Na wszystkich obiektach odbędą się mecze fazy grupowej mistrzostw Europy oraz fazy pucharowej. Wielki finał, który zaplanowano na 14 lipca 2024 roku, zostanie rozegrany na 70-tysięcznym Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Jak prezentują się niemieckie areny zmagań oraz miasta, w których zagości EURO 2024?

Stadiony, na których odbędą się mecze mistrzostw Europy 2024:

 • Red Bull Arena w Lipsku – pojemność 42 000;
 • Deutsche Bank Park we Frankfurcie – pojemność 46 000;
 • Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie – pojemność 47 000;
 • RheinEnergieStadion w Kolonii – pojemność – 47 000;
 • Volksparkstadion w Hamburgu – pojemność – 50 000;
 • Arena AufSchalke w Gelsenkirchen – pojemność – 50 000;
 • Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie – pojemność 54 000;
 • Westfalenstadion w Dortmundzie – pojemność 66 000;
 • Allianz Arena w Monachium – pojemność 67 000;
 • Olympiastadion w Berlinie – pojemność 70 000.