Polska na Mistrzostwach Świata 2002 – wyniki, tabela

• 20 sierpnia 2021

W 2002 roku, po 16 latach przerwy, czyli po raz pierwszy od 1986 roku, reprezentacja Polski wystąpiła na mistrzostwach świata, które rozegrane zostały w Korei Południowej i Japonii. “Biało-czerwoni” trafili do grupy D, w której zmierzyli się z Koreańczykami, a także z Portugalią i Stanami Zjednoczonymi. Jak poszło drużynie Jerzego Engela na turnieju w Azji? Na którym miejscu nasz zespół zakończył rywalizację?

Wyniki meczów Reprezentacji Polski na MŚ 2002

• Korea Południowa – Polska 2:0 (1:0)
  • Portugalia – Polska 4:0 (1:0)
  • Polska – USA 3:1 (3:0)

Po świetnych eliminacjach w wykonaniu “biało-czerwonych”, którzy awansowali na turniej z pierwszego miejsca w grupie i jako pierwszy zespół z Europy, oczekiwania kibiców nad Wisłą były bardzo duże. Mówiono o walce o wysokie cele, a wyjście z grupy wydawało się absolutnie w zasięgu naszego zespołu. Tym bardziej, że – tak się wydawało – los sprzyjał “biało-czerwonym”. W losowaniu grup finałowych Polacy trafili na Koreę Południową, Portugalię i USA. Wielu uważało, że to nasz zespół, a także Portugalczycy awansują do ⅛ finału. Stało się jednak zupełnie odwrotnie.

Już w pierwszym spotkaniu zapędy Polaków zostały mocno zweryfikowane przez Koreańczyków, choć początek spotkania na to nie wskazywał, bo to “biało-czerwoni” mieli inicjatywę w pierwszym kwadransie gry. Później jednak okazało się, że nasi nie są dobrze przygotowani do turnieju pod względem fizycznym. Ruchliwy rywal dosłownie nas zabiegał i już do przerwy prowadził 1:0. W drugiej połowie Koreańczycy strzelili drugiego gola i kontrolowali przebieg spotkania, które wygrali zasłużenie. W Polsce ogromne rozczarowanie, a w Korei Południowej euforia, bo zespół ten wygrał swój pierwszy mecz w historii występów na mistrzostwach świata.

W drugim meczu Polacy mierzyli się z Portugalią i choć wydawało się, że po Korei Południowej gorzej być nie mogło, to właśnie było. Doznaliśmy najwyższej porażki w historii naszych występów na mistrzostwach świata. Ulegliśmy rywalowi 0:4, Pedro Pauleta strzelił trzy gole, bo nie mieliśmy w tym spotkaniu nic do powiedzenia. Fatalne błędy w obronie i brak wiary zadecydował, że po drugiej porażce zespół Jerzego Engela pożegnał się z mundialem 2002.

Na otarcie łez Polacy zmierzyli się z Amerykanami. Co ciekawe rywal grał o wyjście z grupy. Trener Engel wymienił wielu zawodników i okazało się, że teoretycznie rezerwowi. Zagrali dużo lepiej. Już po pięciu minutach prowadziliśmy 2:0, a skończyło się 3:1. Po 16 latach przerwy reprezentacja Polski znów na mistrzostwach świata strzelała bramki i zdołała wygrać mecz, choć nic nam to nie dało. Amerykanie, mimo porażki, awansowali do ⅛ finału obok Korei Południowej. Polska i Portugalia pojechały do domu. Starcie z USA było pierwszym meczem z gatunku tych “o honor”, które zdarzyło się nam niestety grać w kolejnych turniejach.

MiejsceDrużynaPunktyBramki
1.Korea Południowa74:1
2.USA45:6
3.Portugalia36:4
4.Polska33:7

Klasyfikacja końcowa. Które miejsce zajęła Polska na MŚ 2002?

W końcowej klasyfikacji mistrzostw świata Korea Południowa/Japonia 2002 reprezentacja Polski zajęła 25. miejsce, a więc dziewiąte w gronie drużyn, które nie zdołały awansować do fazy pucharowej. Spośród tych drużyn lepsze od Polaków okazały się reprezentacje: RPA, Argentyny, Kostaryki, Kamerunu, Portugalii, Rosji, Chorwacji i Ekwadoru. Słabsze od “biało-czerwonych” okazały się reprezentacje: Urugwaju, Nigerii, Francji, Tunezji, Słowenii, Chin i Arabii Saudyjskiej.

Końcowa klasyfikacja mistrzostw świata w Korei Południowej i Japonii została ustalona na podstawie wyników fazy pucharowej i właśnie fazy grupowej, a ich kolejność wyznaczono na podstawie liczby zdobytych punktów i strzelonych bramek. Polacy znaleźli się w gronie pięciu zespołów, które zaliczyły identyczny bilans spotkań. Przegrały po dwa spotkania, a także odniosły po jednym zwycięstwie.