Kadra Reprezentacji Polski na MŚ 2002

  • 14 listopada 2021

Jerzy Engel, selekcjoner reprezentacji Polski, powołał na mistrzostwa świata, które w 2002 roku rozegrane zostały na boiskach Korei Południowej i Japonii, 23 zawodników. 3 bramkarzy, 9 obrońców, 6 pomocników i 5 napastników. W zespole znaleźli się wszyscy najważniejsi piłkarze, którzy stanowili o sile zespołu w kwalifikacyjnej kampanii, a zatem Engel postawił na sprawdzonych piłkarzy.

Kogo powołał Jerzy Engel? Skład Polski na Mundial 2002.

Bramkarze: Jerzy Dudek (Liverpool), Radosław Majdan (Goeztepe), Adam Matysek (RKS Radomsko).

Obrońcy: Tomasz Kłos (1. FC Kaiserslautern), Jacek Zieliński (Legia Warszawa), Michał Żewłakow (Mouscron), Tomasz Rząsa (Feyenoord Rotterdam), Tomasz Hajto (Schalke 04 Gelsenkirchen), Arkadiusz Głowacki (Wisła Kraków), Tomasz Wałdoch (Schalke 04 Gelsenkirchen), Maciej Murawski (Legia Warszawa), Jacek Bąk (Lens).

Pomocnicy: Piotr Świerczewski (Olympique Marsylia), Radosław Kałużny (Energie Cottbus), Arkadiusz Bąk (Widzew Łódź), Jacek Krzynówek (1. FC Nuernberg), Marek Koźmiński (Ancona), Paweł Sibik (Odra Wodzisław).

Napastnicy: Cezary Kucharski (Legia Warszawa), Paweł Kryszałowicz (Eintracht Frankfurt), Emmanuel Olisadebe (Panathinaikos Ateny), Marcin Żewłakow (Mouscron), Maciej Żurawski (Legia Warszawa).

O sile reprezentacji Jerzego Engela stanowili przed mundialem w Korei Południowej i Japonii przede wszystkim tacy piłkarze, jak: Jerzy Dudek, który był po swoim pierwszym sezonie w Premier League, w barwach Liverpoolu, Tomasz Wałdoch i Tomasz Hajto, podstawowi obrońcy Schalke 04 Gelsenkirchen, Jacek Bąk, Piotr Świerczewski, Marek Koźmiński i najskuteczniejszy strzelec zespołu, Emmanuel Olisadebe.

Kto nowy w reprezentacji i najwięksi nieobecni?

Zdecydowanie największym zaskoczeniem był brak powołania na mistrzostwa świata w Korei i Japonii, Tomasza Iwana. Wówczas selekcjoner tłumaczył, że piłkarz, który występował w eliminacjach, mało grał w klubie. Po latach przyznał jednak, że popełnił błąd i nie zabrał zawodnika z sobą pod wpływem nacisków z zewnątrz. W drużynie zabrakło również miejsca dla Andrzeja Juskowiaka, który przegrał rywalizację z innymi napastnikami.

Do dziś uważa się, że trener Engel jeszcze bardziej niż niezabraniem do Azji Tomasza Iwana zaskoczył tym, że powołał na turniej Pawła Sibika, który przed turniejem zagrał zaledwie dwa mecze w reprezentacji i był zawodnikiem Odry Wodzisław. Zarzucano również Engelowi, że powołał Adama Matyska, który do Korei Południowej i Japoni na MŚ w 2002 roku pojechał kontuzjowany.

Podstawowa jedenastka reprezentacji Polski na MŚ 2002

Dudek – Hajto, Wałdoch, Bąk, Żewłakow – Koźmiński, Świerczewski, Kałużny, Krzynówek – Olisadebe, Żurawski.

W takim zestawieniu reprezentacja Polski rozpoczęła na mistrzostwach świata w Korei Południowej i Japonii pierwsze spotkanie z gospodarzami turnieju. Nie było to zestawienie szczególnie zaskakujące, choć mimo braku Iwana, brakowało klasycznego prawego pomocnika i z konieczności zagrał na tej pozycji Marek Koźmiński. W ataku drobna niespodzianka, bo częściej w eliminacjach od Macieja Żurawskiego grał Paweł Kryszałowicz.