Trener Reprezentacji Polski na MŚ 2002

  • 21 grudnia 2021

Przed nim taka sztuka nie udała się kilku trenerom, a kiedy w 2000 roku obejmował naszą drużynę narodową, to niewielu sądziło, że uda się niekorzystną tendencję odwrócić. Władysław Jerzy Engel nie był nawet faworytem do objęcia funkcji po zwolnionym jesienią Januszu Wójciku. Mówiono, że opiekunem naszej drużyny narodowej zostanie albo Franciszek Smuda, albo też Henryk Kasperczak. Ostatecznie, dość niespodziewanie, funkcję powierzono Engelowi.

Walka o mundial 2002 reprezentacji Jerzego Engela

Reprezentacja Polski Jerzego Engela pierwszy mecz rozegrała w styczniu 2000 roku z Hiszpanią. Przegrała 0:3. Następnie zagrała pięć meczów towarzyskich jeszcze przed startem eliminacji MŚ 2002 i żadnego z tych spotkań nie wygrała. W 4 z 6 meczów nie strzeliła nawet bramki, a zatem powodów do optymizmu przed startem kwalifikacyjnej kampanii nie było żadnych. Tymczasem od pierwszego meczu z Ukrainą, wygranego 3:1 w Kijowie, wszyscy zmienili o Engelu i jego drużynie zdanie. Polacy wygrali grupę i awansowali na mistrzostwa świata po 16 latach przerwy.

Jerzy Engel na mistrzostwach świata w Korei Południowej i Japonii

Przed mistrzostwami świata Jerzy Engel zapowiadał, że reprezentacja Polski jedzie do Azji, by osiągnąć sukces. Mówił o walce o najwyższe cele. Jego koncepcja nosiła nazwę “Futbol na tak”. Trzeba przyznać, że optymizmem trener Engel zarażał kibiców i wielu uwierzyło mu. Tymczasem przed turniejem doszło do poważnego zgrzytu w kadrze, kiedy to selekcjoner zdecydował się nie powołać na turniej Tomasza Iwana, na co źle zareagowała “starszyzna”.

Być może właśnie efektem tego był słaby występ drużyny Engela na mistrzostwach świata 2002. Polska przegrała 0:2 z Koreą Południową i 0:4 z Portugalia, a na otarcie łez pokonała 3:1 USA. Odpadła z turnieju, ale w perspektywie czasu sam awans był sukcesem, którego architektem – wymyślając m.in. dla reprezentacji Polski Emmanuela Olisadebe – był właśnie Engel.

Jerzy Engel po mistrzostwach świata w Korei i Japonii. Co się z nim stało?

Tuż po powrocie z mistrzostw świata 2002 Jerzy Engel złożył dymisję z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski i został zastąpiony przez Zbigniewa Bońka. Następnie pracował w Wiśle Kraków, a trenerską karierę zakończył w 2006 roku w APOEL-u Nikozja. W latach 2006-12 pełnomocnik Prezydium Zarządu ds. Szkolenia PZPN. Do dziś jest cenionym ekspertem telewizyjnym podczas meczów reprezentacji Polski i wielkich turniejów.