Mecz Polska – Senegal (Mistrzostwa Świata 2018)

• 27 maja 2022

W swoim pierwszym spotkaniu na mistrzostwach świata Rosja 2018 reprezentacja Polski zmierzyła się z Senegalem. Oczekiwania były duże. Wszakże ćwierćfinalista mistrzostw Europy przyjechał na mundial z dużymi aspiracjami. Na pewno takimi, które sięgały przynajmniej wyjście z grupy. Czy drużyna Adama Nawałki w pierwszym spotkaniu stanęła na wysokości zadania?

Przebieg meczu Polska – Senegal na MŚ 2018

Przed meczem selekcjoner naszej reprezentacji miał problem, bo Kamil Glik, filar naszej obrony, nie doszedł jeszcze do pełni sił po urazie barku. Adam Nawałka zdecydował się postawić na Thiago Cionka, który stworzył parę środkowych obrońców z Michałem Pazdanem. Reszta zespołu pozostała praktycznie niezmieniona w porównaniu z drużyną, która grała w eliminacjach MŚ 2018. Trener zdecydował się na ofensywne ustawienie.

Niestety od pierwszych minut okazało się, że gramy niechlujnie. I nie wynikało to raczej z braku zgrania, ale z tego, że mocny fizycznie rywal postawił nam trudne warunki, choć – podobno – mieliśmy być na nie przygotowani. Na dodatek w 38. minucie spotkania Senegalczykom dopisało szczęście. Na strzał, pozornie niegroźny, sprzed pola karnego, zdecydowała się największa gwiazda zespołu z Afryki, czyli Sadio Mane. Piłka odbiła się od Thiago Cionka, zmyliła Wojciecha Szczęsnego i rywal objął prowadzenie. Samobójcze trafienie zapisano na konto naszego obrońcy.

Fatalny błąd Polaków. Zawinił Krychowiak

Prawdziwa katastrofa nastąpiła jednak w 60. minucie meczu. Grzegorz Krychowiak niepotrzebnie i zbyt krótko podawał do Wojciecha Szczęsnego. Jan Bednarek był zdezorientowany, a piłkę zabrał naszym piłkarzom M’Baye Niang. Minął Szczęsnego, pobiegł na pustą bramkę i nie mógł nie trafić. Przegrywaliśmy zatem 0:2, a do końca meczu pozostawało zaledwie pół godziny. Tymczasem nic w grze naszego zespołu nie wskazywało na to, że możemy odrobić straty i tego spotkania nie przegrać.

W samej końcówce udało się Polakom strzelić gola. Kamil Grosicki dośrodkował w pole karne, a Krychowiak częściowo zrehabilitował się za błąd z 60. minuty. Na więcej Polakom nie starczyło czasu i mistrzostwa świata w Rosji nasz zespół rozpoczął od porażki. To był słaby występ naszego zespół. “Biało-czerwoni” mieli zbyt niewiele argumentów i stworzyli zbyt mało sytuacji pod bramką Senegalu, by pokusić się o coś więcej. A na dodatek popełnili zbyt wiele błędów.

19 czerwca 2018, Moskwa, Stadion Spartaka

Polska – Senegal 1:2 (0:1)

0:1 – Cionek 38 min (samobójcza), 0:2 – Niang 60 min,, 1:2 – Krychowiak, 86 min (głową)

Sędzia: Nawaf Shukralla (Bahrajn). Kibice: 44 190. Żółte kartki: Krychowiak – Sane, Gueye.