Mecz Polska – USA (Mistrzostwa Świata 2002)

• 24 września 2021

Już przed ostatnim meczem z reprezentacją Stanów Zjednoczonych drużyna prowadzona przez Jerzego Engela straciła szanse na awans do fazy pucharowej mundialu Korea Południowa/Japonia 2002. Starcie w Daejeon było zatem dla Polaków pożegnaniem z azjatyckimi mistrzostwami świata. Jak wypadł ostatni mecz “biało-czerwonych” na tym turnieju?

Przebieg meczu Polska – USA na MŚ w 2002 roku

Świadomy tego, że nasz zespół nie ma już szans na ⅛ finału trener Jerzy Engel postanowił w znacznej mierze dać w starciu z USA szanse dublerom. W pierwszym składzie naszego zespołu wyszli Radosław Majdan, Tomasz Kłos, Jacek Zieliński, Arkadiusz Głowacki, Maciej Murawski, Cezary Kucharski, którzy wcześniej zaczynali spotkania na ławce rezerwowych, a zatem selekcjoner naszego zespołu wymienił ponad połowę składu i Polacy znakomicie rozpoczęli spotkanie.

Już w trzeciej minucie meczu, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jacka Krzynówka, do piłki w polu karnym dopadł Emmanuel Olisadebe, który potężnym strzałem od poprzeczki pokonał Brada Friedela. Kilkadziesiąt sekund później Polacy przeprowadzili świetną akcję oskrzydlającą. Krzynówek dośrodkował do Pawła Kryszałowicza, który podwyższył na 2:0. To był piorunujący początek meczu w wykonaniu “biało-czerwonych”, a Amerykanie, którzy nie byli pewni awansu do ⅛ finału (w równolegle rozgrywanym spotkaniu Korea Południowa grała z Portugalią), nie wiedzieli co się dzieje.

Niewykorzystany karny. Mogło być wyżej

Po przerwie Polacy nadal grali bardzo dobrze, a w 66. minucie spotkania Marcin Żewłakow, po świetnym dośrodkowaniu Marka Koźmińskiego, podwyższył na 3:0. Niedługo potem Polacy mieli okazję na czwartego gola. Po faulu na Kryszałowiczu do rzutu karnego podszedł Maciej Żurawski. Uderzył jednak zbyt czytelnie i Friedel złapał piłkę. W końcówce spotkania, Amerykanie – za sprawą Landona Donovana – strzelili honorowego gola, ale było to wszystko, na co stać było USA w tym meczu.

Zwycięstwo 3:1 na otarcie łez niczego nie zmieniło. Polacy, pomimo zaksięgowania kompletu punktów w ostatnim spotkaniu zajęli ostatnie miejsce w grupie i zakończyli swój udział w turnieju. To Amerykanie, mimo porażki w starciu z “biało-czerwonymi” awansowali dalej. Pomogła im w tym Korea Południowa, która pokonała Portugalię.

14 czerwca 2002, Daejeon, World Cup Stadium

Polska – USA 3:1 (2:0)

1:0 – Olisadebe, 3 min, 2:0 – Kryszałowicz, 5 min, 3:0 – Marcin Żewłakow, 66 min, 3:1 – Donovan, 83 min.

Sędziował: Jun Lu (Chiny). Widzów 26 482. Żółte kartki: Majdan, Koźmiński, Kucharski, Olisadebe.