Polska na Mistrzostwach Świata 2018 – wyniki, tabela

  • 6 czerwca 2022

Reprezentacja Polski wystąpiła w 2018 roku na mistrzostwach świata w Rosji. Nasza drużyna w fazie grupowej rozegrała trzy spotkania. Jak zaprezentował się na ostatnim mundialu nasz zespół, który prowadził trener Adam Nawałka? Czy Polacy wyszli z grupy? Przypominamy wszystko to, co dotyczy udziału polskiej drużyny w MŚ 2018.

Wyniki meczów Reprezentacji Polski na MŚ 2018

  • Polska – Senegal 1:2 (0:1)
  • Polska – Kolumbia 0:3 (0:1)
  • Japonia – Polska 0:1 (0:0)

Na mistrzostwa świata Rosja 2018 reprezentacja Polski awansowała wygrywając rywalizację w grupie E eliminacji strefy europejskich. W losowaniu grupy finałowych “biało-czerwoni” trafili na trzy zespoły z trzech różnych kontynentów i byli jedynym przedstawicielem Europy w tym zestawieniu.

W pierwszym spotkaniu Polacy zmierzyli się z Senegalem. Rywal z Afryki okazał się zbyt mocny dla drużyny trenera Adama Nawałki. W Moskwie, na stadionie Spartaka, ekipa z “Czarnego lądu” wygrała 2:1, a mecz ten przeszedł do historii szczególnie z powodu drugiej straconej przez Polaków bramki. Po kuriozalnej akcji, w której zamieszani byli Grzegorz Krychowiak, Jan Bednarek i Wojciech Szczęsny, Senegalczycy zdobyli gola do pustej bramki. Jedynego gola dla naszej ekipy zdobył Krychowiak.

W drugim spotkaniu, który nasz zespół rozgrywał na stadionie w Kazaniu, Polacy zmierzyli się z Kolumbijczykami i był to najsłabszy występ reprezentacji Polski na MŚ w Rosji. “Biało-czerwoni” nie mieli w tym spotkaniu nic do powiedzenia i wysoko ulegli drużynie z Ameryki Południowej, bo aż 0:3. Po tym meczu stało się jasne, że reprezentacja Polski na MŚ 2018 nie wyjdzie z grupy.

W ostatnim spotkaniu grupowym Polacy grali tylko o honor z reprezentacją Japonii. Nie miała Polska już szans na to, by powalczyć o ⅛ finału. Ale mecz z przedstawicielem Azji udało się wygrać 1:0 po golu Jana Bednarka. Na tym spotkaniu Polska zakończyła swój udział na mistrzostwach świata w Rosji, a Japończycy po meczu cieszyli się z awansu do grona szesnastu najlepszych drużyn turnieju. Kuriozalne w wymienionym spotkaniu było to, że zespół z Azji w końcówce spotkania uważał, by nie… faulować, bo wyższy współczynnik fair play dawał tej drużynie awans do fazy pucharowej kosztem Senegalczyków.

Mundial 2018. Tabela „polskiej” grupy

MiejsceDrużynaPunktyBramki
1.Kolumbia65:2
2.Japonia44:4
3.Senegal44:4
4.Polska32:5

W tabeli końcowej Grupy H MŚ 2018 w Rosji reprezentacja Polski zajęła ostatnie, czwarte miejsce, a więc zwycięstwo z Japonią, która wcześniej wywalczyła cztery punkty, nic naszej drużynie nie dało. Polacy w trzech meczach odnieśli jedno zwycięstwo i doznali dwóch porażek. Grupę wygrała reprezentacja Kolumbii, choć warto zaznaczyć, że przegrała w bezpośrednim starciu z Japonią, która również awansowała do ⅛ finału. Senegal, który na inaugurację wygrał z Polską, miał dokładnie tyle samo punktów i identyczny bilans bramek, co zespół z Azji, ale awans przegrał rankingiem fair play. Zespół z Afryki obejrzał w fazie grupowej

Klasyfikacja końcowa. Które miejsce zajęła Polska na MŚ 2018?

Z racji faktu, że “biało-czerwoni” nie awansowali do ⅛ finału mistrzostw świata w Rosji, to stało się jasne, że w końcowej klasyfikacji turnieju zajmą miejsce poza czołową szesnastką. Ostatecznie nasz zespół został sklasyfikowany na 25. miejscu w stawce. Spośród drużyn, które nie wyszły ze swoich grup, lepiej od naszego zespołu spisały się: Senegal, Iran, Korea Południowa, Nigeria, Niemcy, Serbia i Tunezja. Słabiej od reprezentacji Polski wypadły reprezentacje: Arabii Saudyjskiej, Maroka, Islandii, Kostaryki, Australii, Egiptu i Panamy.

Końcowa klasyfikacja mistrzostw świata w Rosji została ustalona na podstawie wyników fazy pucharowej i właśnie fazy grupowej, a ich kolejność wyznaczono na podstawie liczby zdobytych punktów i strzelonych bramek. Polacy znaleźli się w gronie ośmiu zespołów, które zaliczyły identyczny bilans spotkań. Przegrały po dwa spotkania, a także odniosły po jednym zwycięstwie.