Trener Reprezentacji Polski na MŚ 2006

  • 3 stycznia 2022

Pracę z reprezentacją Polski Paweł Janas, były znakomity piłkarz, rozpoczął w grudniu 2002 roku. Po tym, jak z prowadzenia zespołu – po krótkiej i nieudanej kadencji – zrezygnował Zbigniew Boniek. “Janosik”, bo takie pseudonim nosił selekcjoner, z pierwszego zadania nie do końca się wywiązał, bo nie awansował z drużyną na mistrzostwa Europy do Portugalii. Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował jednak, że trener pozostanie na stanowisku i to właśnie on rozpoczął eliminacje do mistrzostw świata Niemcy 2006.

Reprezentacja Pawła Janasa w eliminacjach MŚ 2006

“Biało-czerwoni” pod wodzą trenera Janasa, który sam jako piłkarz brał udział w mistrzostwach świata, a w 1982 roku w Hiszpanii wywalczył z zespołem brązowy medal, grała w eliminacjach bardzo dobrze. W grupie słabsza okazała się jedynie od Anglii, przegrywając z nią dwa razy. Wszystkie pozostałe osiem spotkań Polacy wygrali, a warto nadmienić, że w grupie strzelili najwięcej bramek. Z drugiego miejsca reprezentacja Polski awansowała na turniej finałowy.

Paweł Janas na mistrzostwach świata w Niemczech

Zmagania w niemieckim mundialu nie były już jednak dla reprezentacji Polski tak udane. Janas bardzo zaskoczył już swoimi powołaniami. W zespole zabrakło miejsca dla takich zawodników, jak Jerzy Dudek, Tomasz Frankowski czy Tomasz Kłos. Selekcjoner został za brak wymienionych zawodników mocno skrytykowany, co miało przełożenie na atmosferę w drużynie, która była – delikatnie mówiąc – nie najlepsza.

Polacy pod wodzą trenera Janasa zainaugurowali mundial porażką 0:2 z Ekwadorem. To była niemiła niespodzianka dla kibiców, którzy liczyli, że uda się ograć rywala z Ameryki Południowej, a następnie skutecznie walczyć o wyjście z grupy. Nic z tego. W drugim spotkaniu Polacy przegrali 0:1 z Niemcami, a dzień później okazało się – po zwycięstwie Ekwadorczyków z Kostaryką – że zabraknie naszej drużyny w fazie pucharowej. Na pożegnanie udało się wygrać 2:1 z Kostaryką.

Co z Janasem po mundialu w Niemczech?

Szybko okazało się, że był to ostatni, 51 mecz reprezentacji Polski pod wodzą Pawła Janasa. Selekcjoner przez niemal 4 lata prowadził drużynę. Wygrał 31 meczów, 6 zremisował, a 14 przegrał. Jego następcą na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski został Leo Beenhakker. Janas po przygodzie z naszą drużyną narodową wrócił do pracy ligowej i pracował w kilku klubach. Karierę trenerską zakończył w 2015 roku. Jego ostatnim klubem była pierwszoligowa Bytovia Bytów.