Trener Reprezentacji Polski na MŚ 2018

  • 1 kwietnia 2022

Adam Nawałka, który pracował z reprezentacją Polski na MŚ w Rosji w 2018 roku, objął naszą drużynę narodową w 2013 roku. Na tym stanowisku zastąpił Waldemara Fornalika, który został zwolniony po przegranych przez nasz zespół eliminacjach do MŚ 2014. Jak nowy selekcjoner zmienił naszą kadrę?

Pierwszy, który wygrał z Niemcami

Wprawdzie debiut na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski – porażka ze Słowacją 0:2 – nie był dla Adama Nawałki udany, to później Polacy grali zdecydowanie lepiej. A przełomowym momentem był październik 2014 roku i historyczna wygrana na Stadionie Narodowym z Niemcami w eliminacjach Euro 2016. Z tym selekcjonerem awansowaliśmy na turniej, na którym dotarliśmy aż do ćwierćfinału. “Biało-czerwoni” byli bliscy strefy medalowej, ale przegrali z Portugalią. Za Nawałki nasz zespół zajmował najwyższe w historii miejsce w rankingu FIFA – piąte.

Mistrzostwa świata 2018. Nawałka trenerem reprezentacji

Selekcjoner pozostał oczywiście na stanowisku, a następnie poprowadził zespół w eliminacjach mistrzostw świata Rosja 2018. Polacy awansowali, przegrywając tylko jedno spotkanie, na drugi swój drugi turniej z rzędu. Selekcjoner nie zaskoczył powołaniami przed turniejem w Rosji. Postawił na sprawdzoną grupę piłkarzy, którzy tworzyli już od niemal pięciu lat trzon jego zespołu, czyli m.in. na Roberta Lewandowskiego, Grzegorza Krychowiaka, Wojciecha Szczęsnego, Łukasza Piszczka czy Kamila Glika.

Jak grała reprezentacja Polski Adama Nawałki?

Sam turniej okazał się jednak dla Adama Nawałki i jego reprezentacji Polski bardzo nieudany. Polacy zawiedli już w pierwszym spotkaniu, przegrywając 1:2 z Senegalem. Porażka w drugim meczu z Kolumbią 0:3 oznaczała brak szansy awansu do ⅛ finału. Polacy na osłodę pokonali Japonię 1:0, a trener przed tym meczem zdecydował się na kilka zmian, które okazały się trafne. Nic to jednak reprezentacji finalnie nie dało.

Co po mistrzostwach świata 2018?

Ocena występu reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Rosji była surowa. Adam Nawałka był w mediach krytykowany, ale nie tak bardzo, jak poprzedni selekcjonerzy reprezentacji, którzy przegrywali wielkie turnieje. Kilka dni po turnieju okazało się jednak, że selekcjoner nie będzie dłużej prowadził naszej drużyny narodowej. – Pewna epoka dobiegła końca – pisano wówczas w mediach. Kilkanaście dni później prezes PZPN-u, Zbigniew Boniek, ogłosił, że nowym selekcjonerem reprezentacji Polski pozostanie Jerzy Brzęczek. Nawałka od listopada 2018 do marca 2019 był natomiast trenerem Lecha Poznań.