Euro 2024: Polska na krawędzi – analiza eliminacji

  • 24 lipca 2023

Po sukcesie piłkarskiej reprezentacji Polski, jakim niewątpliwie była gra w ⅛ finału Mistrzostw Świata w Katarze wydawało się, że biało-czerwoni potwierdzą swoją dobrą dyspozycję podczas eliminacji do Euro 2024. Po losowaniu grup zdecydowana większość ekspertów upatrywała w reprezentacji Polski głównego faworyta do awansu na przyszłoroczny europejski czempionat. Rzeczywistość, a zwłaszcza początek eliminacji, okazała się zgoła odmienna… 

Pod lupą: Polska w eliminacjach do Euro 2024

Za piłkarską reprezentacją Polski trzy mecze w ramach eliminacji do Euro 2024. Biało-czerwoni, którzy przystąpili do nich pod wodzą nowego selekcjonera, póki co nie mają powodów do zadowolenia. Z dorobkiem trzech punktów zajmują przedostatnie miejsce w grupie E, ustępując tylko Wyspom Owczym. Przed nami reprezentacje Czech, Albanii i… tak, to nie pomyłka Mołdawii. Pozycja Polaków w tabeli z pewnością byłaby lepsza, gdyby nie zimny prysznic od Czechów na początku eliminacji, czy kompromitująca porażka z Mołdawią w Kiszyniowie. 

Klęska z Mołdawią: Analiza niepowodzenia

Po wygranych nad Albanią i Niemcami Polacy udali się do Kiszyniowa w roli zdecydowanego faworyta. Nikt nie brał innego scenariusza pod uwagę niż zwycięstwo. Nakreślony plan Polacy konsekwentnie realizowali w pierwszej połowie meczu. Biało-czerwoni szybko wyszli na dwubramkowe prowadzenie w pełni kontrolując przebieg pojedynku. Jednak to, co wydarzyło się w drugich 45 minutach jest trudne do wytłumaczenia. Nasi reprezentanci zatracili pewność siebie, oddali inicjatywę i dali się zdominować przeciwnikowi. Zamiast łatwych trzech punktów Polacy wrócili z Mołdawii na tarczy komplikując swoją sytuacje w tabeli już na samym starcie eliminacji Euro 2024. 

Co dalej dla Biało-Czerwonych? Nadchodzące mecze eliminacyjne

Przed reprezentacją Polski jeszcze pięć meczów do końca eliminacji Euro 2024. 7 września z Wyspami Owczymi u siebie, 10 z Albanią na wyjeździe, 12 października z Wyspami Owczymi na wyjeździe, 15 października z Mołdawią u siebie i na zakończenie eliminacji dla Polski, 17 listopada, z Czechami w Warszawie. 

Czy awans do Euro 2024 jest jeszcze w zasięgu?

Mimo nie najlepszego początku eliminacji Euro 2024 w wykonaniu Polaków i tylko trzech punktów w trzech pierwszych meczach reprezentacja Polski wciąż ma szanse na awans do przyszłorocznych ME w Niemczech. Kadra biało-czerwonych w pięciu meczach, które pozostały do końca eliminacji musi zagrać praktycznie bezbłędnie i wykorzystywać wszystkie nadarzające się okazję do zapunktowania. 

Wizja na 2023 rok: Co przyniesie przyszłość dla reprezentacji Polski?

Do końca 2023 roku piłkarska reprezentacja Polski rozegra jeszcze w sumie 6 meczów. Pięć w ramach eliminacji Euro 2024 i jeden towarzyski. Biorąc pod uwagę aktualne miejsce Polaków w tabeli grupy E z naszej perspektywy kluczowe dla losów awansu ekipy Fernando Santosa na ME będą pojedynki z Czechami i Albanią, czyli najgroźniejszymi rywalami Polaków. Wszystko jest więc w głowach i nogach naszych “Orłów”!