Kadra Reprezentacji Polski na MŚ 2018

  • 24 kwietnia 2022

23 zawodników znalazło się w kadrze reprezentacji Polski na mistrzostwa świata 2018 w Rosji. Trener Adam Nawałka zdecydował się postawić w większości na sprawdzonych zawodników. Większość z nich wystąpiła na Euro w 2016 roku i dotarła do ćwierćfinału turnieju. Selekcjoner zdecydował się jedynie na niewielkie modyfikacje, choć nie zabrakło również zmian w podstawowej jedenastce.

Skład Polski na Mundial 2018. Kogo powołał Adam Nawałka?

Bramkarze: Wojciech Szczęsny (Juventus), Łukasz Fabiański (Swansea), Bartosz Białkowski (Ipswich Town).

Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Thiago Cionek (SPAL), Kamil Glik (Monaco), Artur Jędrzejczyk (Legia), Michał Pazdan (Legia), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund).

Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski (Wolfsburg), Jacek Góralski (Łudogorec), Kamil Grosicki (Hull), Grzegorz Krychowiak (WBA), Rafał Kurzawa (Górnik Zabrze), Karol Linetty (Sampdoria), Sławomir Peszko (Lechia), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa), Piotr Zieliński (Napoli).

Napastnicy: Dawid Kownacki (Sampdoria), Robert Lewandowski (Bayern), Arkadiusz Milik (Napoli), Łukasz Teodorczyk (Anderlecht).

W Reprezentacji Polski na MŚ Rosja 2018 znalazło się 19 piłkarzy z lig zagranicznych i 4 zawodników Ekstraklasy. Trzon zespołu stanowili ci, którzy od kilku lat byli wybrańcami selekcjonera. Jeden z nich, czyli Kamil Glik, doznał przed turniejem groźnej kontuzji barku, ale trener postanowił zabrać do Rosji zawodnika uchodzącego za filar naszej defensywy. Doświadczony obrońca nie mógł zagrać w inauguracyjnym meczu z Senegalem, ale w spotkaniach z Kolumbią i Japonią.

Kto nowy w reprezentacji i najwięksi nieobecni?

W zespole, w porównaniu do Euro 2016, pojawiło się kilka nowych twarzy. Trener Nawałka postanowił dać szansę kilku młodym graczom. Na mistrzostwa świata do Rosji selekcjoner reprezentacji Polski zabrał m.in. Dawida Kownackiego czy Jana Bednarka, którzy wcześniej występowali głównie w reprezentacji młodzieżowej. Do Rosji pojechali też nieobecni na Euro we Francji Jacek Góralski, Maciej Rybus, Łukasz Teodorczyk, Bartosz Bereszyński, czy Rafał Kurzawa.

Największym nieobecnym wśród piłkarzy, którzy pojechali na mistrzostwa świata Rosja 2018 był Krzysztof Mączyński. Zawodnik ten przez kilka lat nazywany był pupilem trenera Nawałki, ale ostatecznie przegrał walkę o wyjazd na turniej podczas zgrupowania w Arłamowie. Ponadto w drużynie zabrakło Artura Boruca, uczestnika wcześniejszych turniejów, który wcześniej postanowił zakończył karierę w drużynie narodowej.

Podstawowa jedenastka reprezentacji Polski na MŚ 2018

Szczęsny – Piszczek, Cionek, Pazdan, Rybus – Błaszczykowski, Zieliński, Krychowiak, Grosicki – Milik, Lewandowski.

W takim składzie Polacy rozpoczęli mecz z Senegalem, w którym – przypomnijmy – nie mógł zagrać Glik. Zawodnik ten wrócił do zespołu od drugiego spotkania. W trzecim meczu, ze względu na utratę szans na awans do ⅛ finału, Adam Nawałka dokonał wielu zmian.